وردپرس

ریدایرکت ۳۰۱ در سایت وردپرس چیست و چه تاثیری بر روی سئوی وبسایت دارد؟

ریدایرکت ۳۰۱

اطلاعات شما درباره ریدایرکت چیست؟ آیا می‌دانید وقتی می‌گویند ریدایرکت کنید یعنی باید چه کاری انجام دهید؟ معمولا زمانی که آدرسی در سایت یا دامنه‌ای را تغییر می‌دهید با کاهش رتبه در گوگل و تغییر برخی از فاکتورهای مهم رو به رو می‌شوید. برای اینکه جلوی این اتفاق را بگیرید یا به حداقل برسانید باید از عملیات ریدایرکت کردن استفاده کنید. اما چگونه این کار را انجام دهیم؟ یکی از انواع ریدایرکت که در این زمان انجام می‌شود ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس است. در این مقاله می‌خواهیم انتقال آدرس با ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس را با هم مورد بررسی قرار دهیم و در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنیم تا در مواقع مورد نیاز با آگاهی کامل از آن استفاده کنیم.

ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس

فرض کنید مدت‌ها برای مطالب خود از یک آدرس مشخص استفاده می‌کردیم، حال به هر دلیلی باید آن را تغییر دهیم. مسلما با تغییر آن به مشکل می‌خوریم زیرا آدرس قبلی در گوگل ثبت شده و حال با تغییر آن، کاربران مجدد روی آدرس قبلی رفته و به طور حتم با خطای ۴۰۴ (صفحه مورد نظر یافت نشد) مواجه می‌شوند. برای اینکه جلوی این اتفاق را بگیریم باید از ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس استفاده کنیم.

انتقال آدرس با ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس در واقع باعث می‌شود تا با کلیک روی همان لینک قدیمی، تمامی کاربران به آدرس جدید منتقل شوند. اینگونه دیگر خطایی را دریافت نمی‌کنند و مشکلی پیش نمی‌آید. به عبارت دیگر ریدایرکت ۳۰۱ تغییر یک آدرس به آدرس جدید به طور دائمی است.

چگونه باید عملیات انتقال آدرس با ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس را انجام دهیم؟

اگر ریدایرکت شما در سطح سرور باشد باید با تغییر در فایل htaccess. صورت گیرد. اما ما معمولا در وردپرس به کمک افزونه می‌توانیم این‌کار را عملی کنیم. یکی از افزونه‌هایی که به راحتی این‌کار را انجام می‌دهد، افزونه Yoast SEO است. با کمک بخش بازگشتی‌ها در این افزونه که البته متعلق به نسخه پرمیوم است می‌توانید هر آدرسی را که می‌خواهید ریدایرکت کنید.

اما افزونه‌های دیگری نیز وجود دارند که بصورت اختصاصی این‌کار را انجام می‌دهند. مثلا از افزونه SEO Redirection نیز برای این منظور می‌توان استفاده کرد.

تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ بر سئو

از این بحث‌ها که بگذریم، به نظر شما انتقال آدرس با ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس چه اثری بر سئوی سایت دارد؟
در گذشته با تغییر آدرس و استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس همه ما نگران می‌شدیم. حتی در برخی موارد مشاهده می‌شود بسیاری به دلیل همین کاهش رتبه پروتکل سایت خود را از HTTP به HTTPS تغییر نداده‌اند که اصلا اتفاق جالبی نیست. زیرا با این تغییر رتبه سایت چند درصدی کاهش یافته و ضربه‌ای به آن وارد می‌شد. همین امر در بسیاری موارد باعث استفاده از آدرس‌های بی‌ربط شده و ما را از روال درست و استاندارد دور می‌کرد. اما در حال حاضر گوگل اعلام کرده که اصلا مشکلی با این قضیه ندارد و با انجام عملیات ریدایرکت چه برای آدرس‌های داخلی سایت و چه برای دامنه، خطری در پی ندارد.

ریدایرکت ۳۰۱ یا ۳۰۲

همان‌طور که ریدایرکت ۳۰۱ وجود دارد، ریدایرکت ۳۰۲ نیز موجود است. فقط تفاوت این دو در موقتی و قطعی بودن آن است. در واقع ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس یک تغییر آدرس ثابت و قطعی است اما در ۳۰۲ این‌چنین نیست. یعنی کاملا موقتی است و باید حواستان باشد که اشتباهی به جای یکدیگر به کار نبرید تا باعث به وجود آمدن مشکلات و ضرر رساندن به رتبه سایت نشود.

اما از هر دو روش هم که استفاده کنید بنا به قانون جدید گوگل با هیچ کاهش رتبه‌ای مواجه نمی‌شوید. اما مسئله‌ای که باید به آن توجه کنید این است که برای هر صفحه‌ای قرار نیست این کار را انجام دهید یا از این امکان به وفور استفاده کنید. سعی کنید همیشه بهینه کار کنید. اینکه بخواهید ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس را به هر صفحه نامرتبطی بدهید، مسلما رتبه‌ای دریافت نمی‌کنید و به مشکل برمی‌خورید. پس دقیق باشید باید انتقال آدرس با ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس را به گونه‌ای اجرا کنید که ترافیک از صفحه پیشین به صفحه جدید منتقل شود نه اینکه از بین برود.

  تغییرات نسخه ۱۱ افزونه Yoast SEO در وردپرس

چه زمانی باید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنیم؟

بهتر است بدانیم که چه زمانی دقیقا باید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنیم و چه زمانی استفاده از آن مفید است؟ در واقع در چند مورد استفاده از این نوع ریدایرکت ضروری است:

  • دایرکتوری مسیر نصب وردپرس خود را تغییر دادید.
  • زمانی که دامنه وبسایت خود را عوض می‌کنید.
  • زمانی که ساختار پیوند یکتای مطالب را تغییر می‌دهید و می‌خواهید کاربران به پست جدید منتقل شوند.
  • در صورتی که می‌خواهید یک مقصد کانونی را روی صفحه اصلی خود حفظ کنید.

فواید استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ در سایت

تجربه کاربران در بازدید از سایت شماحال می‌خواهیم ببینیم استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ در سایت دقیقا چه سودی به حال سایت ما دارد و در واقع به چه دردی می‌خورد.

زمانی که شما آدرس‌هایی را در سایت خود تغییر می‌دهید، مسلما آدرس قبلی ما مشکل ۴۰۴ مواجه می‌شود و کاربران با مشاهده آن با یک صفحه ۴۰۴ مواجه شده که واقعا برای شما خطرناک است. زیرا آن را خیلی سریع رها کرده و بیخیال سایت شما می‌شوند. برای اینکه کاربران خود را از دست ندهید، حتما از انتقال آدرس با ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس استفاده کنید.

موجودیت در موتورهای جستجو

مطالب و صفحات وبسایتتان در موتورهای جستجو بعد از چندی ایندکس خواهد شد. بهترین گزینه بعد از تغییر آدرس‌ها، استفاده از ربدایرکت ۳۰۱ است تا خللی در عملکرد سایت به وجود نیاید و گوگل متوجه می‌شود که آدرس قبلی به جدید منتقل شده است. فقط کمی زمان می‌برد تا این موضوع توسط گوگل بررسی شود.

اشتباهات رایجی که در ریدایرکت ۳۰۱ باید رعایت کنیم

تا اینجا به میزان اهمیت ریدایرکت ۳۰۱ پی بردیم اما اشتباهات رایجی وجود دارد که ممکن است مرتکب شوید. بنابراین برای اینکه دچار چنین خطاهایی نشوید، بد نیست با آن‌ها آشنا شوید.

۱- تنظیم ریدایرکت ۳۰۱ بین دو ورژن http و http://www

آدرس با http و با http://www متفاوت است و اصلا یکی محسوب نمی‌شود. پس در هنگام استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ به این موضوع توجه کنید تا امتیاز گوگل را از دست ندهید.

۲- انتقال به دامنه جدید قبل از استفاده از ریدایرکت ۳۰۱

تا زمانی که تنظیمات ۳۰۱ را اجرا نکردید، به هیچ وجه به سمت دامنه جدید حرکت نکنید. زیرا ترافیک سایت شما با مشکل مواجه خواهد شد. پس این مورد را نیز حتما در نظر بگیرید تا زحماتتان هدر نرود.

۳- ریدایرکت آدرس‌های قدیمی وبسایت

شاید تصور کنید با ریدایرکت کردن آدرس‌های قدیمی سایت به مشکل برمی‌خورید اما باید فکری به حال آن‌ها بکنید. همانطور که مطالب قدیمی را بروزرسانی می‌کنید، آدرس‌ها را نیز باید نوسازی کنید (البته در صورت لزوم). برای همین می‌توانید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید.

نتیجه نهایی

اگر می‌خواهید آدرسی را در سایت تو تغییر دهید، نگران نباشید و نترسید. آن را تغییر دهید اما از ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس استفاده کنید تا مشکلی پیش نیاید و اتفاق بدی برای رتبه سایتتان نیفتند. در این مقاله سعی کردیم درباره انتقال آدرس با ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس صحبت کنیم و اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهیم تا با اقدامات اشتباه رتبه خود را در گوگل کاهش ندهید.

منابع:

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *